Budownictwo, nieruchomości i projektowanie

Czy palenie drewnem jest ekologiczne?

Podstawowym mitem podczas kupowania kominka jest myślenie, że spalanie drewna jest nieekologiczne i szkodliwe dla środowiska. Nie jest to prawda.

Mity o drewnie

Mit ten wziął się ze względu na to, że przez długie lata w kominkach na drewno opalano nieodpowiedni typ drewna, źle sezonowanego, wilgotnego, niejednokrotnie spalano również drewno pochodzące np. z mebli, które było pokryte lakierem, który podczas spalania emitował do środowiska szkodliwe substancje. Współczesne kominki na drewno to jednak zupełnie inna kwestia. Drewno podczas spalania wydziela tyle samo dwutlenku węgla, ile podczas jego naturalnego rozkładu w lesie. Proces spalania drewna jest, więc naturalny dla naszego środowiska. Kluczem do ekologicznego korzystania z ogrzewania za pomocą drewna, jest jego odpowiedni dobór. Najlepiej wybrać twarde drewno, które ma znacznie dłuższy czas spalania, rozmiar drewna powinien być również dopasowany do naszego kominka. Drewno powinno być również dobrze bardzo dobrze wysuszone. Wilgotne drewno emituje tylko połowę ze swojego potencjału cieplnego, częste spalanie wilgotnego drewna może również spowodować awarię wkładu kominkowego.

Do kominka!

Drewno nadal pozostaje jednym z najbardziej energetycznych paliw, równocześnie dodając naszemu mieszkaniu świetnego klimatu, wynikającego z powstawania dużych, jasnych, naturalnych płomieni, oraz wytwarzania charakterystycznego dźwięku trzaskania w kominku.