Budownictwo, nieruchomości i projektowanie

Ekologia w ogrzewaniu

Innym rozwiązaniem problemu ogrzewania są bardziej ekologiczne rozwiązania, ale ich wadą może być to, że są dość drogie w montażu. Przykładem jest pompa ciepła, która świetnie nadaje się do ogrzewania wody lub ogrzewania podłogowego. Innym stosunkowo ekologicznym rozwiązaniem jest wykorzystanie gazu jako głównego źródła ciepła, będącego rozwiązaniem pośrednim między drogim ogrzewaniem elektrycznym, a mniej ekologicznym ogrzewaniem węglowym.

Przykładami ekologicznych rozwiązań grzewczych są:

  1. Technologie elektryczne
  2. Rekuperator

Technologie elektryczne – Panele fotowoltaiczne montowane na dachach domów zyskują na popularności w polskich wsiach i osiedlach miejskich. Nie dzieje się tak jednak bez powodu. Ich ceny regularnie spadają, a popularność zwiększa się. Przez to na ich instalację może pozwolić sobie coraz więcej osób. Nie bez znaczenia jest też to, że zarówno instytucje samorządowe, jak i unijne prowadzą wiele programów dofinansowań do ich zakupu. Od 20 do 30 tysięcy złotych – koszt przeciętnego zestawu paneli i urządzeń do przetwarzania oraz magazynowania energii. To jednak wydatek jednorazowy, który szybko zaczyna się zwracać. Energia wyprodukowana przez panele słoneczne może posłużyć do zasilenia różnych systemów ogrzewania – zarówno tych stosujących grzejniki, jak i tych podłogowych. Mniejsze zestawy z powodzeniem mogą zaś zostać wykorzystane do ogrzania wody. Jeśli to nie wystarcza to kominki https://www.timkominki.pl/kontakt/warszawa/ i inne tego typu rozwiązania mogą być uzupełnieniem.

Rekuperator

Rekuperator – Jeśli jesteś właścicielem domu pasywnego – takiego, który potrzebuje minimalnego zapotrzebowania na energię ogrzewania. To rozwiązanie jest bardzo bezpieczne dla środowiska naturalnego – nie emituje żadnych spalin. Jego działanie opiera się na odzyskaniu ciepła wypompowywanego z pomieszczeń przez system wentylacji. W specjalnych komorach powietrze z pokojów styka się z tym wprowadzanym przez nawiewy, ogrzewając je i tym samym przyczyniając się do podniesienia temperatury wewnątrz budynku. Jednak ciężko jest zapewnić komfort termiczny we wszystkich pomieszczeniach, bo moc takiego rekuperatora jest za mała do ogrzania całego domu.