Budownictwo, nieruchomości i projektowanie

Czy dany lokal nada się na restaurację?

Każdy biznes będzie miał różne wymagania w stosunku do nieruchomości, w której będzie się znajdował. Nie inaczej jest w przypadku restauracji czy innego punktu gastronomicznego. Jakiego rodzaju wymagania musi spełniać nieruchomość, aby nadawała się ona do otworzenia restauracji?

Widoczność i lokalizacja

Sukces każdej restauracji będzie zależał nie tylko od organizowania imprez, lecz przede wszystkim od klienta z ulicy, który będzie zapewniał dochód. Do tego będzie potrzebna odpowiednia lokalizacja lokalu, która powinna być w centrum lub przy ruchliwej drodze. Warto także zadbać o bezproblemowy dojazd oraz miejsce do parkowania dla samochodów, z pewnością taki lokal pozwoli na przyciągnięcie klientów.

Miejsce

Kolejną kwestią jaką musi spełniać lokal jest odpowiednio duża kuchnia lub pomieszczenie, które może zostać zamienione na kuchnię. Trafi do niej dużo profesjonalnego sprzętu gastronomicznego, jak piece konwekcyjno parowe czy zmywarki, dlatego musi tam być odpowiednia ilość miejsca oraz przyłącza prądu, gazu, wody i ścieków. Oprócz tego sala musi być odpowiednia duża sala, w której będą jeść goście. Musimy zastanowić się jak dużo gości przyjmie nasza restauracja i dobrać do tego salę.