Budownictwo, nieruchomości i projektowanie

Jakie są rodzaje kominów?

Podczas budowy domu każdy powinien pomyśleć o odpowiednim ogrzewaniu, a co za tym idzie o budowie komina. Każdy komin powinien posiadać odpowiednie cechy, mianowicie dobry ciąg, odprowadzanie produktów spalania oraz dostateczną wymianę powietrza. Jakie rodzaje pieców mogą zapewnić takie cechy i czym różnią się między sobą?

Komin murowany

Pierwszym rodzajem kominów są kominy murowane, które mogą być budowane w sposób wolno stojący lub być zintegrowane ze ścianą nośną. W tym drugim przypadku komin musi mieć odpowiednią nośność, aby mógł wesprzeć ścianę nośną. W takich kominach mogą być kanały dymne, kanały spalinowe i kanały wentylacyjne. Ponadto taki komin wymaga odpowiednio mocnego fundamentu, z powodu dużej wagi materiału.

Kominy stalowe i z prefabrykatów

Kominy z prefabrykatów i kominy stalowe są do siebie podobne w działaniu Kominy z prefabrykatów składa się z gotowych elementów, które mogą być montowane tylko jako przyścienne lub wolno stojące. Kominy stalowe mogą być przypinane do ścian, ze względu na swoją lekką budowę, co jest przydatne gdy komin dobudowuje się do istniejących budynków.