Budownictwo, nieruchomości i projektowanie

Poziomnica w trakcie budowy domu

Nie da się ukryć, że postęp techniczny zmienił bardzo dużo różnych dziedzin życia, w tym to jak buduje się domy. Jednak bardzo często poziomice pozostają takie same, jakie były kilka czy nawet kilkanaście lat temu. Jakie zadania spełnia poziomica?

Zadania poziomicy

Głównym zadaniem poziomicy jest mierzenie poziomu danej powierzchni, zarówno pionowej jak i poziomej. Najczęściej korzysta się z tego podczas budowy ścian, podłóg i sufitu. Takie pomiary muszą być dokładne, dlatego poziomice muszą być poddane wzorcowaniu przyrządów pomiarowych, gdyż każdy błąd pomiaru może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jakie rodzaje poziomic znajdują się na rynku?

Podział poziomic

Pierwszym podziałem poziomic są poziomice libellowe, które z kolei dzielą się na poziomice libellowe murarskie i ramowe. Są to najpopularniejsze poziomice, z ampułką z cieczą i pęcherzykiem powietrza. Kolejnym rodzajem poziomic są poziomice laserowe, które oprócz mierzenia poziomów są w stanie mierzyć kąty oraz linie. Jeszcze innym rodzajem poziomic są poziomice wężowe, które działają na zasadzie naczyń połączonych. Są one używane szczególnie w przypadkach, kiedy poziomowane elementy są w pewnej odległości od siebie.