Budownictwo, nieruchomości i projektowanie

Gaz czy węgiel?

Podczas budowania domu ważny jest wybór instalacji, której zadaniem będzie ogrzewanie domu. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to ogrzewanie węglem lub ogrzewanie gazem. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, wiele zależy od upodobań przyszłych domowników. Jakie są zalety i wady kotła gazowego a jakie kotła węglowego?

Węgiel

Kocioł węglowy jest najpopularniejszą metodą ogrzewania w naszym kraju ze względu na niskie koszty instalacji oraz niskie koszty eksploatacji. Wadami kotłów węglowych jest duże zanieczyszczenie powietrza oraz dodatkowa praca jaką trzeba przy nim wykonać. Trzeba regularnie kupować i uzupełniać paliwo opałowe, czyli węgiel lub inny produkt tego typu. Ponadto piec trzeba regularnie czyścić i wynosić z niego popiół.

Gaz

Kocioł gazowy jest bardziej przyjazny dla środowiska i jest w dużym stopniu bezobsługowy. Wadą tego rozwiązania jest przede wszystkim większy koszt wykonania instalacji, koszt gazu oraz wymóg wykonania przyłącza do sieci gazowej lub zbudowanie zbiornika na gaz ciekły. Ponadto wymagane jest podpisanie umowy z gazownią na dostawę odpowiedniej ilości gazu. Każdy musi rozważyć zalety i wady obu rozwiązań i wybrać to, które będzie odpowiednie w danej sytuacji.