Budownictwo, nieruchomości i projektowanie

Podstawy ocieplania domu

Ocieplenie domu jest niezbędne jeśli chcemy oszczędzić środki na ogrzewanie w okresie zimnych temperatur. Do przeprowadzania ocieplenia należy się odpowiednio przygotować i zakupić odpowiednie materiały. O czym jeszcze należy pamiętać podczas ocieplania naszej nieruchomości i na jakie koszty musimy być przygotowani?

Przygotowania

Przygotowanie do ocieplenia zaczyna się od oceny stanu podłoża, na który zostanie położone ocieplenie. Należy zwracać szczególną uwagę na pylenie tynku oraz na plamy i zacieki, które świadczą o zawilgoceniu ściany. W takim przypadku niemożliwe jest położenie ocieplenia, należy najpierw naprawić przyczynę wilgotnienia ściany, a następnie ją osuszyć. Dopiero na tak przygotowanym podłożu możliwe jest położenie odpowiedniego ocieplenia. Jaki materiał wybrać do ocieplenia ściany zewnętrznej?

Odpowiedni materiał

Na rynku istnieje kilka mniej lub bardziej popularnych materiałów, które służą do ocieplania budynków. Pierwszym z nich jest styropian, który jest tani, lekki i prosty w obróbce. Zaletami styropianu jest niska nasiąkliwość i odporność na ściskanie, a wadą jest niska izolacyjność akustyczna. Innym popularnym rozwiązaniem jest wełna mineralna. Jest nieco droższa od styropianu, jest niepalna i odporna na wysoką temperaturę. Jest elastyczna i prosta w instalacji, ale jest bardzo wrażliwa na wilgoć. Ostatnim materiałem są pianki poliuretanowe lub polietylenowe. Mają dobre parametry cieplne i akustyczne, jednak ich wysoka cena sprawia, że nie są one bardzo popularne.