Budownictwo, nieruchomości i projektowanie

Czym jest księga wieczysta?

Podczas zakupu nieruchomości zawsze należy się zapoznać z wpisami w księdze wieczystej. Jest to najważniejszy dokument związany z nieruchomością i zawsze należy o niej pamiętać. Jak korzystać z księgi wieczystej?

Informacje zawarte w księdze

Księga jest podzielona na działy, które są uniwersalne dla każdej księgi wieczystej, co bardzo upraszcza poszukiwanie informacji. W dziale pierwszym znajdują się dokładne informacje o nieruchomości, takie jak adres, powierzchnia oraz wszystkie prawa i pozwolenia właściciela. W dziale drugim znajdują się wszystkie informacje o aktualnym właścicielu. W dziale trzecim znajdują się informacje o obciążeniach nieruchomości, a w dziale czwartym znajdują się wszelkie informacje o obecnych hipotekach. Wpis w księdze wieczystej jest bardzo przejrzysty, co ułatwia wyszukiwanie informacji.

Co należy wiedzieć?

Księgę wieczystą można przeglądać w postaci papierowej i elektronicznej. Nie są wymagane żadne specjalne pozwolenia, wystarczy tylko numer księgi wieczystej, który otrzymujemy od sprzedającego. Przed zawarciem umowy należy dokładnie sprawdzić wszystkie aktualne zapisy w księdze wieczystej, aby mieć pewność że oferta jest prawidłowa i nie ma żadnych długów ciążących na nieruchomości. Księga wieczysta zawiera wszystkie wpisy od początku powstania nieruchomości, wpisy nieaktualne są napisane na szarym tle (wersja elektroniczna) lub są podkreślone na czerwono (wersja papierowa).

Podsumowując

Zapoznanie się z aktualnymi wpisami do księgi wieczystej jest obowiązkowe w przypadku zakupu nieruchomości. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i na zweryfikowanie oferty kupna.