Budownictwo, nieruchomości i projektowanie

Komin – podstawy

Komin jest elementem, na który nie zwraca się zbyt dużej uwagi, a jednak pełni on bardzo ważną funkcję w każdym domu. To właśnie przez niego odprowadzane są spaliny oraz zużyte powietrze. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Typy kominów

Kominy dzielą się ze względu na materiał z którego zostały wykonane (murowane, stalowe lub ceramiczny prefabrykat) oraz ze względu na położenie (zewnętrzny lub wewnętrzny). Jednak dużo ważniejszą kwestią jest typ kanałów jakie znajdują się w kominie. Wyróżniamy między innymi kanały wentylacyjne służące do odprowadzania zużytego powietrza oraz kanały techniczne, w których mogą znajdować się przewody do anteny satelitarnej, paneli słonecznych i innych elementów dachu. Ważne są również kanały odprowadzające skutki spalania paliwa: kanały dymowe dla kominków i pieców zasilanych drewnem, węglem lub innym tego typu paliwem, oraz kanały spalinowe, które usuwają spaliny powstałe po spaleniu gazu lub oleju.

Wewnętrzny czy zewnętrzny?

Polskie domy są najczęściej wyposażone w kominy wewnętrzne, które posiadają kilka istotnych zalet. Zalicza się do nich ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, gdyż jest w dużej mierze osłonięty. Ponadto oddaje on ciepło do środka domu, co może zmniejszyć koszt ogrzewania. Komin zewnętrzny jest przydatny jako dodatkowy komin lub w przypadku domów drewnianych, aby zminimalizować ryzyko pożaru. Komin zewnętrzny można użyć także gdy chcemy zmniejszyć temperaturę w budynku.

Podsumowując

Komin jest ważnym elementem w naszych domach, więc warto zastanowić się nad jego odpowiednim doborem. Nieodpowiedni dobór komina może prowadzić do zmniejszonej wydajności ogrzewania lub nawet pożaru.