Budownictwo, nieruchomości i projektowanie

Porady dotyczące tworzenia ogrodu

Wielu z nas marzy o pięknym ogrodzie, idealnie wkomponowanym w naszą działkę wraz z domem. Powinien on być tani w utrzymaniu oraz pełny zadbanych roślin. Jeśli odpowiednio go zaplanujemy to jest to możliwe!

Kiedy rozpocząć?

Projekt i tworzenie ogrodu najlepiej rozpocząć już na etapie budowy domu. W dzisiejszych czasach ekipa budowlana nie niszczy parceli. Dom może zostać zaprojektowany tak, że będzie stanowił spójną całość z ogrodem. Wczesne rozpoczęcie tworzenia ogrodu pozwoli też na bezproblemowe uporanie się z pracami ziemnymi.

Podstawy

Przed tworzeniem ogrodu należy go zaprojektować. Plan zagospodarowania i odpowiednia kolejność prac pozwoli na zwiększenie szybkości i efektywności prac. Warto poszukać informacji na temat roślin jakie chcemy zasadzić, gdyż oszczędzi nam to nieprzyjemnych niespodzianek.

Dobry plan

Nie powinniśmy planować ogrodu “na ślepo”. Warto dowiedzieć się jaki ogród będzie pasował do domu oraz regionu. Dobrze będzie również ukryć wady i uwydatnić zalety działki poprzez sadzenie odpowiednich roślin i montowanie pasujących dodatków. Nie wolno zapominać o uwzględnieniu potrzeb każdego członka rodziny.

Podsumowując

Dobrze zaplanowany ogród będzie pełnił zarówno rolę funkcjonalną oraz przede wszystkim reprezentacyjną. Każdy będzie chciał przespacerować się po dobrze zaplanowanym i ładnie utrzymanym ogrodzie.