Poszerz swoją wiedzę o nieruchomościach

Układ pomieszczeń – jaki wybrać?

W dobrym projekcie domu układ pomieszczeń powinien być zaplanowany jak najlepiej. Elementy takie jak ilość światła słonecznego, podział na strefy oraz komunikacja są w tym kluczowe.

Układ pomieszczeń w domu zależy głównie od potrzeb rodziny, jednak pewne cechy możemy zauważyć we większości domów. Duże okna w jadalni i salonie pozwalają na używanie naturalnego światła słonecznego przez większą część dnia. Łazienka lub pomieszczenia gospodarcze mają dużo mniejsze okna lub nie mają ich wcale. Poza światłem możemy oszczędzić na ogrzewaniu jeśli układ pomieszczeń jest prawidłowo zaplanowany.

Wyznacznikiem dobrego układu pomieszczeń jest podział na strefę dzienną i nocną. W strefie dziennej znajduje się salon, kuchnia i pokój gościnny. Jest to strefa otwarta, w której spędza się najwięcej czasu. Z kolei zamknięta strefa nocna, w skład której skład wchodzą sypialnie, łazienka lub garderoby, jest strefą bardziej spokojną, w której możemy się zrelaksować.

W funkcjonalnym domu ważną rzeczą jest komunikacja pomiędzy pomieszczeniami. Dobry plan pozwala na swobodne przejścia między pomieszczeniami przy jak najmniejszym ubytku powierzchni użytkowej.

Jeśli będziemy pamiętać o tych kilku rzeczach to nasz dom będzie funkcjonalny i będzie nam służył przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.